"Psychologické okienko 3"

Vianoce

V predchádzajúcom psychologickom okienku sme si vysvetlili, aká dôležitá je pravidelnosť, ako sa náš život a všetko ostatné odohráva v dookola sa opakujúcich cykloch. Priblížili sme si najmä pravidelnosť našich dní.

Teraz sa skúsme pozrieť na čas ktorý sa opakuje každý rok – na blížiace sa sviatky.

Podobne ako naše dni pozostávajú z mnohých rituálov, pozostáva z nich aj náš rok. Z takých, do ktorých je často zapojená celá spoločnosť.Vianočné sviatky prichádzajú pravidelne každý rok počas zimy.

Spôsob akým prežívame tieto sviatky na individuálnej a spoločenskej úrovni nám umožňuje nahliadnuť do nášho vnútra. Je to čas plný symboliky a vzťahovej dynamiky.

Vianoce prichádzajú počas zimy. V našej západnej spoločnosti určovali ročné obdobia dôležitý rytmus v našom spôsobe života, ktorého základom bolo poľnohospodárstvo. Človek mal veľkú motiváciu tvrdo pracovať cez rok aby mal dosťzásobna zimu. Kto nebol usilovný, ten to mal v zime veľmi ťažké. Ak zimu prežil, dostal cennú životnú lekciu na zvyšok života.

Tak ako nás teplejšie obdobie učilo pracovať, učila nás zima odpočívať. Keď už mal človek zásoby na zimu, musel šetriť energiu. Bol motivovaný odpočívať a namáhať sa čo najmenej.Ak zanedbal odpočinok, dostal podobnú lekciu ako jeho nepracujúci sused s predchádzajúceho odseku.

Príroda vie byť tvrdou učiteľkou. Skôr či neskôr nás ale naučí čo je potrebné. Otázka znie za akú cenu.Myšlienka, že bez práce nie sú koláče, je nám pomerne blízka,  Avšak myšlienka, že bez odpočinku nie je práca (a teda koláče), to nám je vzdialenejšie. Priľahko si vieme vyčítať, že sme lenivý, že nepodávame dostatočný výkon („zase som dnes nič neurobil!“). Všetko má svoj čas, úsilie a odpočinok. Zanedbanie jedného aj druhého vedie k veľkým nepríjemnostiam.

Pokiaľ ide o spiritualitu, kultúru a symboliku Vianoc, najviac je naša západná spoločnosť ovplyvnená kresťanstvom. Počas najtemnejšieho obdobia v roku k nám prichádza svetlo. Svetlá na stromčekoch sú doslova svetlom v tme..Podobne príchod Krista na svet nám symbolicky prináša svetlo nádeje a lásky. Všetko to vytvára čas, v ktorom vnímame radosť a nádej na lepší zajtrajšok. Tento čas však často vytvára istý tlak. Na jednej strane cítime, že v tomto čase radosti by sme mali byť šťastný, na strane druhej často vidíme, že realita je odlišná od tejto zbožnej nádeje. Trpko si uvedomujeme, že samotné obdobie v roku nestačí na to, aby sa všetky starosti rozplynuli. Nádej a ideál sa tvrdo zrazia a niekedy to vie byť neznesiteľné.

Možno to vidieť na individuálnej úrovni a v osobných vzťahoch. Na Vianoce sa stretávame s rodinou a blízkymi. Tento čas nám vie ukázať pod drobnohľadom to najlepšie ale aj to najhoršie v našich vzťahoch. Na jednej strane sme opäť pospolu a prostredie je ako stvorené na trávenie spoločných chvíľ, na strane druhej na povrch vyplávajú dlho zabudnuté rany a hnev.

Je preto vhodnejšie tento čas v roku vnímať skôr ako prísľub nádeje, ktorá môže byť, ak do nej investujeme trochu energie. Príklad toho, ako by mohli vzťahy a život vyzerať, ak na nich budeme pracovať.

Práve na to máme veľmi vhodné obdobie. Sme blízko a trávime spolu čas a to dáva možnosť posunúť život a vzťahy lepším smerom.

Jednou z možností ako na to, je napríklad ozvať sa priateľom, s ktorými sme sa dlho nevideli a dohodnúť si stretnutie.tráviť spolu čas je základom pre akékoľvek budovanie vzťahov a pár okamihov pri vianočnom punči nám opäť pripomenie, že človeku nie je dobré byť sám. Ak nie je možnosť stretnutia, telefonát je vhodnou alternatívou. Pandemické obdobie nás naučilo mnoho vecí a jednou z nich sú videohovory. Využime ich naplno pri budovaní vzťahov ak nie je možné stretnúť sa osobne.

Vianoce sú aj čas odovzdávania darčekov. Sociálna psychológia nám odhalila niekoľko skutočností, ktoré nám môžu pomôcť aj v tejto oblasti. Ak si napríklad nevieme rady, radšej sa spýtajme. Ľudia viac ocenia darček, ktorý si sami vyžiadali, než darček, ktorým sme ich chceli prekvapiť, ale nakoniec sa ukázal ako nevhodný.

Vzťahy tiež vie utužiť darček, ktorý je niečím výnimočný aj pre darcu. Napríklad kniha, ktorá ma v mnohom inšpirovala, a myslím si, že by sa mohla obdarovanému páčiť. Dotyčný tak dostane nielen zaujímavú literatúru, ale tiež má možnosť dozvedieť sa niečo nové o darcovi.

No a popri tom všetkom nezabudnime ani na seba. Vytvorme si čas aj pre nás samých. Uchmatnime si chvíľku pokoja a pohody a načerpajme čo najviac z tejto atmosféry. My ľudia sme nesmierne vnímaví na emocionálny náboj okolia. Vyťažme z tohto obdobia, koľko sa len dá.

Na záver pamätajme, že možno nestihneme všetku radosť nájsť počas sviatkov. Možno prídu inšpirácie a myšlienky, ktoré nás majú povzbudiť do ďalších dník práci na sebe a na svojom prostredí. Možno je toto všetko len ochutnávka toho, čo sa môže stať realitou, ak budeme ochotní pre ňu niečo spraviť. Vianoce sú sviatky nádeje a nádej vždy hľadí do budúcnosti. Neznamená to však, že sa to vždy zaobíde bez námahy.

Prajem vám pokoj a radosť do vašich dní!

Mgr. Jozef Antonič