Navigácia

"Psychologické okienko 2"

Ráno a večer

 

Kalendárny rok sa nám blíži ku koncu. Chladnejšie dni znamenajú rozšírenie chorôb a aktuálny týždeň sa nám ukázal v tomto smere natoľko náročný, že sedíme doma a vzdelávame sa dištančne.

Počas pandémie to vyzeralo podobne. Možno sa nám dokonca vybavujú spomienky na toto nepríjemné obdobie.

Obdobie dištančného vzdelávania bolo náročné po mnohých stránkach. Dnes sa zamyslíme nad jedným konkrétnym aspektom a tým je štruktúra našich dní.

Náš život sa odohráva v pravidelne sa opakujúcich obdobiach. Podobne aj príroda funguje týmto spôsobom. Deň sa strieda s nocou a ročné obdobia sa menia počas roka.

Veľká časť nášho dňa pozostáva z činností, ktoré sa pravidelne opakujú. To dáva istý rámec či štruktúru nášmu času.

Málokto si uvedomuje, aké je dôležité mať štruktúrovaný deň. Pravidelnosť pomáha nášmu organizmu byť efektívny a nemrhať energiou. Vie kedy sa má pripraviť na námahu a kedy môže odpočívať. Tiež vie rozložiť energiu počas dňa a vie kedy ju doplníme jedlom.

Nie každý si však uvedomuje, ako veľmi je okolité prostredie zodpovedné za štruktúru jeho dňa.

Či už chodíme do školy alebo do práce, každé ráno nás povinnosť vyženie z postele. Niečo rýchlo zjeme (niekedy ani to nie), umyjeme sa, učešeme a bežíme vykonávať povinnosti. V škole a v práci je opäť ustanovený istý rytmus. Hodiny, prestávky, obed. Nakoniec cesta domov. Doma hodíme tašku na posteľ a máme trochu času pre seba. Niekedy je ten čas skrátený prípravou na ďalší deň. O chvíľku je tu večer a je potrebné sa vyspať. Ďalšie ráno opäť začína ten istý proces.

Pandemické obdobie tieto veci zmenilo. Zodpovednosť za štruktúru nášho dňa padla na nás. Avšak dôležitosť štruktúry nie je ľahko viditeľná a preto je ľahké ju zanedbať.

Bez štruktúry, sme začali byť letargický, bez nálady a iniciatívy. Nie každý má disciplínu dodržať režim, ktorý si sám stanovil.

Aktuálny týždeň je v tomto podobný pandemickému obdobiu. Ako v mnohých iných veciach, sebadisciplína je kľúčová.

Najdôležitejší čas je ranné vstávanie. Vyberme si čas keď ráno vstaneme. Ktorýkoľvek. Až si ho stanovíme, vstaňme presne v tento čas každý deň. Ideálne je vstať ihneď po zazvonení budíka. Ak budík odkladáme, učíme sa na signál budíka pokračovať v spánku. Vstávanie je potom ťažšie. Ak vstaneme hneď, učíme telo, že po zaznení signálu sa potrebuje aktivovať. Akonáhle zaznie budík, telo vie, že je čas aktivity a začne uvoľňovať energiu.

Po tom ako vstaneme, spravme rovnakú rutinu každé ráno. Umyť sa , zacvičiť si, obliecť sa, naraňajkovať sa. Potom začnime deň. Aj keď je sobota a začať deň znamená leňošiť na gauči. Začnime akúkoľvek prácu, zábavu či leňošenie aktívne a naplno. Naše telo potom nevie či sa spí, či sa žije. A tak sa ani nespí ani nežije.

Krátka rozcvička rozprúdi našu krv a preberie nás. Ponaťahovať sa a urobiť pár drepov spraví zázraky. Maximálne výsledky za minimálne úsilie.

Veľa sme už počuli, aké sú raňajky dôležité. Aj malé raňajky spravia veľký rozdiel v úvodných hodinách dňa. Každý má svoju predstavu životosprávy. Osobne sa prikláňam k raňajkám na bielkovinovej a tukovej báze. Napr. vajíčka, slanina, fazuľa, syr a podobne. Oproti sacharidovým raňajkám spôsobujú menšie výkyvy v aktivite aj v nálade.

Ak máme často pocit, že ráno nevstávame svieži, oddýchnutý a pripravení aktívne začať deň, pravdepodobne je to vinou nepravidelného vstávania a neprítomnosti rutiny.

Okrem rána je ďalšou dôležitou rutinou je večerný čas pred spaním. Istý čas pred spaním (povedzme hodinu) je vhodné dopriať očiam oddych a nepozerať na displej. Počas tejto hodiny môžeme vykonať osobnú hygienu a prečítať si čas z knihy. Ukladanie sa na spánok sa podobá skôr pristávaniu lietadla, než vypnutiu prístroja. Potrebuje svoj čas a priestor aby prebehlo hladko.

Zo začiatku to pôjde možno ťažko, ale všetko ide zo začiatku ťažko. Prvé večery nebude možné vôbec zaspať. Budeme sa prehadzovať, budeme pokúšaní vziať mobil (aj tak nespíme, prečo si neskrátiť čas). Ale keď chvíľku vytrváme, napokon sa nám to podarí.

Jedlo a pitný režim, je ďalšou vecou, ktorú keď začneme pravidelne dodržiavať, výsledky sa ukážu veľmi rýchlo. Za bežných okolností nám hlad či smäd pripomenú, že sa máme najesť alebo napiť. Avšak v rýchlom kolobehu dnešného sveta si niekedy nevšimneme ani len to. Sú dni, kedy sa nájdeme večer a uvedomíme si, že sme celý deň nepili alebo nejedli.

Život je náročný sám osebe. Prečo si ho komplikovať ešte viac tým, že jeho výzvam čelíme hladní a smädní.

Všetky tieto veci nie sú veľmi nápadné. Takými sa stanú až keď nám chýbajú. Je to ako poriadok v dome. Špina upúta našu pozornosť, ale poriadok nie. Je dôležité vypestovať si správne návyky a dôverovať im.

Ranná a večerná rutina. Trikrát denne jedlo. Dodržiavanie pitného režimu. Pár bodov v našom dni, ktoré keď budeme puntičkársky dodržiavať, naše dni nadobudnú pravidelnosť a navráti sa nám energia a dobrá nálada.

Prajem vám všetkým pokojný zvyšok týždňa!

 

Mgr. Jozef Antonič

Kontakt

  • Obchodná akadémia Milana Hodžu, M. Rázusa 1, Trenčín
    M. Rázusa 1
    911 29 Trenčín
  • +42132/7481811 - vrátnica, spojovateľ
    +42132/7481812, 0901 918 397 - sekretariát riaditeľa školy

Fotogaléria