Stránky predmetovej komisie ekonomické cvičenia

Predmet ekonomické cvičenia patrí k odborným predmetom s praktickým zameraním. Cieľom vyučovacieho predmetu ekonomické cvičenia, ktorý patrí do odborných predmetov je poskytnúť žiakom kompletné a súhrnné vedomosti a návyky z oblasti odborných ekonomických predmetov s osobitným dôrazom na ich využitie a uplatnenie v praktických úlohách. Žiak získava kompetencie pre riešenie komplexných firemných prípadov. Žiak si osvojuje odborné vedomosti a zručnosti praktickými skúsenosťami formou samostatne riadenej činnosti. Celý vyučovací proces je založený na aktivite žiaka a na jeho samostatnej činnosti. V predmete sa rieši súvislý príklad v akciovej spoločnosti. Riešia sa úlohy z oblasti platobného styku, zásob, dlhodobého majetku, personalistiky, obchodnej činnosti, nákladov, výnosov a na záver sa vykonáva účtovná uzávierka a závierka. Žiaci pracujú s originálnymi účtovnými dokladmi a tlačivami a využívajú na spracovanie účtovníctva program na podvojné účtovníctvo OMEGA. Učivo je rozdelené do 7 tematických celkov a to:

• Platobný styk (12 hodín)
  • Zásoby (14 hodín)
  • Dlhodobý majetok (11 hodín)
  • Zamestnanci a personalistika (13 hodín)
  • Účtovná uzávierka a účtovná závierka, dane (12 hodín)
  • Obchodná činnosť (11 hodín)
  • Súvislý príklad (11 hodín).

Predmet sa vyučuje v odbornej učebni VT jedenkrát týždenne 3 vyučovacie hodiny. Žiaci využívajú právne normy a odborné časopisy ako aj informácie získané z internetu. Pri výučbe sa trieda delí na 2 skupiny a každá skupina pracuje oddelene. Koncepcia ekonomických cvičení integrujúcim spôsobom rozvíja vedomosti z odborných predmetov ako je podniková ekonomika, účtovníctvo, aplikovaná informatika, administratíva a korešpondencia, právna náuka, hospodárske výpočty a štatistika, manažment, marketing a iné.

Metódy, formy a prostriedky vyučovania ekonomických cvičení  majú viesť k samostatnosti žiakov, podporovať ich cieľavedomosť, zodpovednosť a prácu v tíme.