O predmete Predmetová komisia 3. ročník 4. ročník

Aplikovaná ekonómia

Aplikovaná ekonómia

- je vzdelávací program pre študentov 3. a 4. ročníka. Študijný program pozostáva z prebratia učiva v učebnici obohatenej grafmi, schémami a inými ilustráciami, ktoré podporujú kvalitné myslenie, z činnosti študentskej spoločnosti a manažérskej a ekonomickej simulácie na počítači prostredníctvom dodaného softvéru. V záujme doplnenia tejto štruktúry sú do programu zapojení tiež konzultanti - odborníci z podnikateľskej praxe, ktorí na báze dobrovoľnosti pravidelne navštevujú triedu, delia sa so študentmi o svoje skúsenosti a praktickými radami doplňujú teoretický učebný materiál.

Ciele Aplikovanej ekonómie

• opísať základné vlastnosti systému voľného trhu s dôrazom na súkromné vlastníctvo, cenový systém a konkurenciu,
  • pomôcť študentom pochopiť ekonomické princípy, ktoré ovplyvňujú rozhodovanie v podnikaní,
  • opísať ekonomickú úlohu vlády v trhovom hospodárstve,
  • pomôcť študentom pochopiť potrebu morálnych zásad pre vedúcich pracovníkov, výrobcov a spotrebiteľov,
  • umožniť študentom zoznámiť sa s pracovnými príležitosťami a problémami spotrebiteľov,
  • poskytnúť praktické skúsenosti v podnikaní,
  • poskytnúť študentom príležitosť spolupracovať s predstaviteľmi podnikateľskej sféry.

Teória

je vyučovaná pomocou unikátneho on-line vzdelávacieho systému. Obsahuje učebné texty, ktoré boli preložené do slovenčiny a prispôsobené na miestne podmienky. Učebnica je plný aktuálnych príkladov z praxe, grafov a obrázkov. Systém obsahuje rozsiahle metódy testovania prostredníctvom otvorených otázok a testových otázok, ktoré dokáže systém opraviť automaticky a uľahčuje tak učiteľovi prácu.

JA FIRMA

jedna z najzaujímavejších častí programu Aplikovaná ekonómia. Študenti reálne zakladajú vlastnú JA firmuť, volia svojho prezidenta a štyroch viceprezidentov, ktorí ju riadia a s aktívnou pomocou ostatných spolužiakov - zamestnancov firmy - plnia predsavzaté plány. JA firma funguje ako každá iná firma na trhu s jediným rozdielom - časovým obmedzením existencie študentskej spoločnosti (minimálne 2 mesiace a maximálne 8 mesiacov). Študenti získajú základný kapitál predajom "akcií", rozhodnú sa pre produkt, pripravia marketingový prieskum, stanovia cenu produktu, vyrábajú alebo ponúkajú služby a realizujú predaj podporovaný marketingovými aktivitami.Na záver študenti uzavrú firemné účtovné knihy, pripravia výročnú správu a spoločnosť dovedú k likvidácii podľa platných predpisov. V tejto časti programu sa teda študenti zoznámia s praktickou stránkou podnikania, naučia sa umeniu komunikácie, osvoja si zásady práce v tíme a vyskúšajú schopnosť viesť kolektív. Učia sa tak nielen ekonómiu, ale aj  byť zodpovednými,  vedieť sa rozhodovať a viesť firmu.