Administratíva a korešpondencia

Predmet súvisí s obsahom všetkých odborných predmetov, preto je nevyhnutné uplatňovať medzipredmetové vzťahy. Pre efektívnu výučbu treba osobitnú pozornosť venovať medzipredmetovým vzťahom s predmetom aplikovaná informatika, najmä pri práci s textovými editormi. V predmete sa nadväzuje na podnikovú ekonomiku, účtovníctvo, právnu náuku, spoločenskú komunikáciu, slovenský jazyk a cudzie jazyky.

Výstupné všeobecné ciele predmetu

• osvojiť si základnú odbornú terminológiu z oblasti techniky administratívy a obchodnej a úradnej korešpondencie,

• získať zručnosti písať hmatovou metódou na klávesniciach písacích strojov a počítačoch,

• získať zručnosti v editovaní textu, v obsluhe jednoduchých kancelárskych strojov a prístrojov, ako aj zručnosti vo vypracovávaní úradných a obchodných písomností.

Výstupné špecifické ciele predmetu

• ovládať desaťprstovú hmatovú metódu a rozličné techniky spracovávania textov,

• vyhotovovať tabuľky,

• dodržiavať platné normy pri písaní a formálnej úprave textu a vypracovávať vecne, gramaticky, štylisticky a formálne správne a psychologicky účinné písomnosti z administratívnej praxe,

• vedieť prakticky uplatňovať vedomosti najmä pri vypracovávaní písomností s osobitným zreteľom na kultúru jazykového prejavu.

Všeobecné poznámky

Pri výučbe predmetu je potrebné:

• dôraz klásť na zdokonaľovanie zručností,

• prednostne využívať prostriedky výpočtovej techniky a vyučovanie dopĺňať exkurziami,

• dôraz klásť na medzipredmetové vzťahy s ostatnými predmetmi, najmä s aplikovanou informatikou, podnikovou ekonomikou a účtovníctvom, právnou náukou, spoločenskou komunikáciou, slovenským jazykom a cudzími jazykmi.

Pri vyučovaní sa trieda delí na skupiny v zmysle platných predpisov Ministerstva školstva Slovenskej republiky.