Stránky predmetovej komisie hospodárska geografia

Predmet Hospodárska geografia patrí k všeobecno-vzdelávacím predmetom s teoretickým zameraním. Vyučuje sa v prvom ročníku 3 hodiny týždenne, celá trieda.

Učivo pozostáva z celkov úvod, humánna geografia, regionálna geografia a globálne problémy sveta. V obsahu učiva sú zahrnuté tieto celky:

1.Obyvateľstvo

2.Hospodárstvo

3.Azia

4.Afrika

5.Austrália a Oceánia

7.Amerika

8.Európa

9.Slovensko

• charakteristika priestorovej diferenciácie aktivít socio – ekonomickej sféry v nadväznosti na fyzicko – geografické podmienky
  • politicko – ekonomické postavenie regiónu vo svete a zapojenie regiónov do medzinárodných hospodárskych organizácií

Výuka predmetu je doplnená o nové a aktuálne informácie získané z odbornej literatúry a na webových stránkach v nadväznosti na informácie získané v iných predmetoch ako je dejepis, ekonomické predmety a pod. Iniciatíva žiakov je podporovaná aj možnosťou prípravy referátov k jednotlivým tematickým celkom. Hospodárska geografia má pri výchove žiaka ako budúceho občana nezastupiteľné miesto. Umožňuje formovanie geografického a národného povedomia, zdravého vlastenectva, vedie k porozumeniu medzi národmi, sprístupňuje žiakom všeľudské hodnoty v duchu princípov humanizmu a demokracie.

Obsah vyučovania geografie je zoradený chronologicky. V učebnom pláne sa nachádza základné učivo, ktorého  realizáciu  dosiahneme použitím didaktickej zásady od konkrétneho k abstraktnému, od jednoduchšieho k zložitejšiemu, rešpektovaním  stupňa rozvoja poznávacích schopností jednotlivých žiakov.

Predmet je zameraný na rozšírenie prehľadu a medzi predmetové vzťahy aj s ohľadom na vyučované predmety na OA ako je podniková ekonomika, účtovníctvo, dejepis a pod.