Podniková ekonomika

Predmet podniková ekonomika je základným odborným predmetom v sústave odborných predmetov. Obsahuje ekonomické pojmy, kategórie, javy, procesy a vzťahy medzi nimi, ktorých zvládnutie je predpokladom štúdia všetkých ostatných odborných povinných a voliteľných predmetov a ktoré vytvárajú základ ekonomického vzdelania žiakov.

Výstupnými všeobecnými cieľmi predmetu je

• schopnosť komunikovať a spolupracovať s ľuďmi,

• schopnosť racionálne sa učiť a vzdelávať sa po celý život a pružne sa prispôsobovať meniacim sa podmienkam života,

• schopnosť orientovať sa v množstve informácií, rozumieť im a vedieť ich využívať,

• schopnosť riešiť problémy a prevziať zodpovednosť za výsledky rozhodnutia.

Výstupnými špecifickými cieľmi predmetu je

• vysvetliť ekonomické pojmy, kategórie a vzťahy medzi nimi v ekonomike podniku, vnútornom a zahraničnom obchode, platobnom styku, colníctve, daňovej sústave, bankovníctve, finančnom trhu, marketingu a manažmente, v oblasti podnikania,

• vypočítať ekonomické veličiny, posúdiť ich z hľadiska kvantitatívneho a kvalitatívneho,

• riešiť ekonomické úlohy a navrhnúť postup riešenia a vyvodiť závery,

• posúdiť ekonomické javy,  procesy a vzťahy, či zodpovedajú stanoveným kritériám alebo normám z hľadiska presnosti, efektívnosti, hospodárnosti a účelnosti,

• formovať pracovné schopnosti a charakterové vlastnosti žiakov.

Pri vyučovaní predmetu podniková ekonomika rešpektovať zásadu primeranosti, žiak má spoznať štandardné pojmy, kategórie, javy a procesy a vzťahy medzi nimi, zaradenie doplňujúcich alebo ďalších poznatkov je nadštandardné a závisí od kvalitatívnej úrovne žiakov, neodporúča sa však v 1. ročníku.

Súčasťou metód vyučovania podnikovej ekonomiky je zabezpečenie názornosti a priblíženia sa k praxi. Odporúča sa preto pracovať s originálmi tlačív, formulárov, príslušných predpisov a právnych noriem, výpočtovou technikou a odbornou tlačou.

Tematické celky, ktoré nadväzujú na zákony, vyhlášky, nariadenia vlády a smernice sa musia vždy obsahovo i terminológiou inovovať podľa platnej legislatívy.

Pri jednotlivých tematických celkoch je uvedený odporúčaný počet hodín, vyučujúci si ich môže upraviť 30 percentami po prerokovaní v predmetovej komisii, pri tejto úprave nesmie byť vynechaný žiadny tematický celok a neodporúča sa vzhľadom na narušenie medzipredmetových vzťahov prenášať tematické celky z jedného do druhého ročníka.