Stránky predmetovej komisie dejepis

O predmetoch

Dejepis ako vyučovací predmet má pri výchove žiaka ako budúceho občana nezastupiteľné miesto. Umožňuje formovanie historického a národného povedomia, zdravého vlastenectva, vedie k porozumeniu medzi národmi, sprístupňuje žiakom všeľudské hodnoty v duchu princípov humanizmu a demokracie.

Obsah vyučovania dejepisu je zoradený chronologicky a pozostáva z regionálnych,  národných a svetových dejín.

Všeobecným cieľom dejepisného vyučovania je vytvárať a formovať kritické historické vedomie žiakov, na základe ktorého by boli  schopní pochopiť minulosť a prítomnosť krajiny v ktorej žijú, situáciu Slovenskej republiky,  jej postavenie v Európe.

Ciele

-         Skvalitniť historické vedomie študentov využívaním inovovaných metód (debatné skupiny, diskusia, modelové situácie, motivačné hry, brainstorming a pod.)

-         Naučiť žiakov samostatne a tvorivo sa zmocňovať  historických udalostí

-         Viesť ich k objektívnej interpretácií národných a svetových dejín, k vlastenectvu

-         Rozvíjať interdisciplinárne vzťahy s predmetmi slovenský jazyk a literatúra, náuka o spoločnosti, etika, spoločenská komunikácia, cudzie jazyky, zemepis, ekonomické predmety.

V širšom rozsahu zaraďujeme regionálne dejiny, so zámerom rozšíriť vedomosti z dejín nášho mesta, poznať významné osobnosti Trenčína a okolia, dejiny našej školy.

Projekty, exkurzie, prednášky

• Z histórie Trenčína od praveku po dnešok – dejiny v uliciach nášho mesta
  • Samostatné práce žiakov z regionálnych dejín – prezentácia pred triedou
  • Nápis na trenčianskej skale , pamiatky Trenčína – regionálna exkurzia