Stránky predmetovej komisie slovenský jazyk a literatúra

Výučba predmetu Slovenský jazyk a literatúra na obchodnej akadémii pozostáva z dvoch častí – jazykovej a literárnej.

Jazyková časť predmetu sa zaoberá problematikou jazyka ako nástroja myslenia a komunikácie medzi ľuďmi. Jazyk vníma ako zdroj osobného a kultúrneho obohatenia človeka. Dobré zvládnutie jazykového učiva a najmä komunikačných a poznávacích spôsobilostí považujeme za východisko schopností žiakov uplatniť sa na trhu práce a v súkromnom živote. Do popredia sa vo vyučovaní jazyka dostane analýza a interpretácia textov a tvorba vlastných prejavov  v príslušnej komunikačnej situácii. Cieľom jazykového vyučovania je, aby si žiaci uvedomovali jazykovú a kultúrnu pestrosť v rámci Európy a sveta. Cez pochopenie významu jazyka pre národnú kultúru by mali dospieť k chápaniu odlišností, tolerancii a orientácii v multikultúrnom prostredí.

Súčasný model výučby literárnej výchovy opúšťa tzv. historické usporiadanie obsahu literárnej výchovy. Učivo je koncipované ako program rozvíjania žiakových čitateľských a interpretačných zručností, čo je spojené s osvojovaním si základných teoretických poznatkov o literárnom umení, resp. skvalitňovaním esteticko-emocionálneho cítenia žiaka. Poznatky žiak nepreberá hotové, ale do podoby svojich vedomostí ich vytvára na základe podnetov učiteľa.

Žiak pracuje v skupinách, čím sa rozvíjajú jeho sociálne väzby a schopnosti spolupráce. Taktiež sa vyvíjajú žiakove schopnosti sebavyjadrenia ústnou a písomnou formou.

Vyučovací predmet Slovenský jazyk a literatúra je úzko prepojený s ďalšími vyučovacími predmetmi na obchodnej akadémii, ako sú dejepis, občianska náuka, etika, náboženstvo, cudzie jazyky.

Časová dotácia v predmete Slovenský jazyk a literatúra je v každom ročníku 3 vyučovacie hodiny za týždeň.

Maturita v predmete Slovenský jazyk a literatúra pozostáva z 3 častí. Externú časť tvorí test so zatvorenými a otvorenými odpoveďami. Písomná forma internej časti je vlastne slohová práca na určitú tému s využitím príslušnej žánrovej formy. Žiaci majú na výber 4 témy s pevne priradeným žánrom. Ústna forma internej časti pozostáva z 30 zadaní, ktoré majú literárnu časť (charakteristika obdobia, vybraných autorov a analýza textu) a jazykovú časť (teória a práca s textom). Externá časť a písomná forma internej časti sú hodnotené percentami, ústna forma známkou.