• "Psychologické okienko"

        • Jesenná nálada

          Jeseň je v plnom prúde. Dni sú kratšie a chladnejšie a okolo nás pribudlo mnoho farieb. Veľa týchto zmien, ktoré sa počas jesene dejú, môže mať vplyv na našu náladu i energiu.

          Predovšetkým platí, že každá zmena v našich životoch je pre nás istou výzvou. Zmena znamená narušenie stability, predvídateľnosti, bezpečia. Inými slovami, je pre nás potenciálnym nebezpečenstvom. To uvádza našu myseľ i telo do stresu a stres znamená napätie a únavu. Na jeseň sa deje mnoho zmien.

          Prvou z nich je zmena počasia. Počasie má veľký vplyv na našu náladu, obzvlášť množstvo svetla počas dňa. Na jeseň sa dni skracujú. Pri vstávaní do práce či do školy nás už nevíta slnko. Večer sa zase skôr stmieva. To všetko vplýva na náš cirkadiánny rytmus (spánok a bdenie). Keď nastáva tma, telo dostáva impulz, že je čas ísť spať. Preto sa napríklad na jeseň cítime ospalejší než v lete. Ráno sa ťažšie zobúdzame z rovnakého dôvodu.

          Telo produkuje menej serotonínu, čo je hormón vplývajúci na pocit šťastia, a, naopak, produkuje viac melatonínu (vplýva na spánok).

          Keďže teplota vonku klesá, trávime viac času vnútri, čo ešte redukuje vystavenie sa tomu málu slnečného svetla, ktoré ostáva. Menej slnka tiež znamená menej vitamínu D, dôležitého pre naše zdravie.

          Popri zmene svetla a teploty prichádzajú daždivejšie dni, ktoré majú tendenciu evokovať melancholickú náladu.

          Keď sme už pri smutnej nálade, jeseň je obdobím, keď reflektujeme uplynulé mesiace nášho života. Spomíname si na leto a na všetky plány a ciele, ktoré sme chceli splniť a dosiahnuť. Často je nám ľúto, že sa nepodarili. To sa pridáva k ostatným spomienkam na naše zlyhania a melancholická nálada sa ešte umocní.

          Leto je časom dovoleniek, prázdnin, relaxu a pohody. S jeseňou začal školský rok a práca. Zmenil sa náš režim z pohodového na pracovný. Prichádzajú písomky, pracovné úlohy, je menej času na odpočinok, na cestách sú dopravné zápchy. Stres samotný sa mieša s pocitom ľútosti a straty niečoho príjemného. Slnečné dni radosti sú za nami, sychravý čas povinností pred nami, a to je ďalší faktor, ktorý si nárokuje našu pozornosť a energiu.

          V neposlednom rade je tu tiež pohyb, resp. jeho nedostatok. Vonku je chladnejšie, väčšina práce sa dá robiť vo vnútri, počasie je niekedy daždivé a svetla je menej. Preto nie sme motivovaní tráviť čas vonku, kde je pohyb dôležitý. Menej pohybu znamená menej impulzov telu, aby bolo pripravené na vynaloženie energie. Menej pohybu a slnka znamená náchylnosť na ochorenia, čo len posilňuje kolotoč únavy a zlej nálady.

          Nakoniec nám jeseň a ochladenie pripomínajú, že sa blíži zima a s ňou sviatky. Aj toto nám môže podvedome odoberať energiu. Vieme, že nás čaká zhon, možno hádky spolu s nákupnými horúčkami. Pred vianočnými sviatkami prichádza novembrový Sviatok všetkých svätých či halloween, ktoré tiež prinášajú tému pominuteľnosti, straty, krehkosti života a mnohých ďalších pocitov, k tomu patriacich.

          Keď to všetko pomiešame dohromady, je nám jasné, prečo naša nálada na jeseň často klesá. Je tu ale pár tipov, vďaka ktorým je možné všetky tieto veci zmierniť, ba dokonca nájsť krásu aj v tomto období.

          Pár minút na slniečku spraví divy so zdravím aj s náladou. Slnečného svetla je menej, ale stále tu je. Polhodinová prechádzka po okolí alebo len tak chvíľku prestupovať z miesta na miesto pred domom či panelákom a pozerať na padajúce listy, to všetko nesmierne zaváži. Niekoľko minút denne vonku, a všetko je trochu krajšie.

          Pohyb je dôležitý pre zdravie a psychickú pohodu nielen na jeseň, ale v každom ročnom období. Či už sa prejdeme, dáme si naháňačku s deťmi na ihrisku, alebo si denne doprajeme 5 minút intenzívnej rozcvičky, tá troška pohybu nám dodá omnoho viac energie, ako si myslíme. Nemusí to byť namáhavé, dôležitá je pravidelnosť, aj keď cvičenie samotné trvá krátko.

          My ľudia sa často zameriavame na stratu príjemného. Stratili sme leto, slnko, odpočinok. Zamerajme sa však pre zmenu na to, čo sme získali. Namiesto „je zima a musím trčať vnútri“ skúsme iný pohľad na situáciu, napríklad „môžem sa zakrútiť do deky a s horúcim kakaom v ruke čítať knihu“.

          Ako sme už spomenuli, téma straty je počas novembrových sviatkov veľmi silná. Premýšľanie nad témami krehkosti života a neistoty budúcnosti je veľmi dôležité a je súčasťou ich správneho spracovania. Avšak aj to sa dá prehnať. Dajme si pozor, aby sme sa neutápali v minulosti a beznádeji.

          Strata, aj keď je smutná, vie dať impulz mnohým pozitívnym myšlienkam. Motivuje nás k tomu, aby sme nemrhali energiou a časom na veci zbytočné, ale aby sme si boli vedomí toho, čo je naozaj podstatné. Taktiež v nás vie prebudiť vďačnosť za to, čo sme mohli zažiť a aj za to, že máme mnohé požehnania, ktoré sa nedostali iným. November je čas posvätného a tajomného. Čas spomienok na tých, ktorí tu boli pred nami a vďaka ktorým si môžeme užívať mnoho darov, ktoré oni nemali. Napríklad mobily, horúcu sprchu alebo slobodu rozhodovania o našich vlastných životoch.

          S novým začiatkom školského roka či pracovných povinností prichádza skvelá príležitosť vyskúšať nové hobby, nové aktivity, nové recepty, zmeniť jedálniček. Po horúcom lete je vhodný čas na teplejšie jedlá či obľúbené polievky. I vyzdobenie domácnosti môže byť zaujímavým experimentom. Určite sa osvedčia deky či vankúše v jesenných farbách.

          A nakoniec, nezabúdajme na dôležitosť sociálneho kontaktu. Podeliť sa o to, čo prežívame, s blízkym priateľom, kolegami v práci či členmi rodiny, rozhodne spraví toto obdobie krajším a jednoduchším. Aj pre introvertov, ktorí nemajú radi veľké skupiny ľudí či siahodlhé rozhovory, je vhodné občas niekoľkými vetami spomenúť, čo sa v nich odohráva. Sme spoločenské tvory a spoločenstvo tvorí náš domov viac ako geografické miesto, či budova.

          Ako každé obdobie, aj jeseň má svoje čaro a svoje príležitosti. Smútok za letom a pohodou je pochopiteľný, avšak cez slzy niekedy nevidno dary, ktoré nám pripravuje nasledujúce obdobie. Buďme preto bdelí a s nádejou a zrnkom kreativity si užime aj tento čas.

           

                                                                                                                 Mgr. Jozef Antonič - školský psychológ

           

    • Kontakty

      • Obchodná akadémia Milana Hodžu, M. Rázusa 1, Trenčín
      • M. Rázusa 1
        911 29 Trenčín
        Slovakia
      • +42132/7481811 - vrátnica, spojovateľ
        +42132/7481812, 0901 918 397 - sekretariát riaditeľa školy
      • 00161993
      • riaditel@oa-tn.sk
        +42132/748 18 21, 0901 918 395
      • FaitovaNora@oatn.sk
        +42132/748 18 22, 0901 918 393
      • ziska.martin@oatn.sk
        +42132/748 18 22, 0901 918 396
      • hospodar@oa-tn.sk
        +42132/748 18 24, 0901 918 394
      • jurak.marek@oatn.sk
        0901 918 399
    • Prihlásenie