Zmudri do škôl

Projekt Zmudri do škôl

O projekte

Zmudri.sk je online platforma, ktorá vznikla v roku 2018.

Od roku 2021 je Laureátom ceny európskeho občana.

Čo nové prináša do škôl?

Projekt prináša do škôl a na vyučovanie novú dynamiku, aktuálne témy, ktoré sú také dôležité pre život.

Pomáha školám, učiteľom a študentom vzdelávať sa inovatívnou a zábavnou formou. Krátke a zábavné videokurzy sa venujú  aktuálnym témam ako kritické myslenie, finančná gramotnosť, fungovanie štátu a inštitúcií, digitálna bezpečnosť, vplyv médií a sociálnych sietí na náš každodenný život.

Ako sme sa stali súčasťou projektu?

V školskom roku 1920 – 1921 sme sa prihlásili a boli vybratí do projektu Zmudri.

Mgr. Alena Pašková absolvovala vzdelávací webinár, tiež online stretnutie s tvorcami platformy, na ktorom sa overovalo fungovanie platformy.

Pod vedením Ing. Eriky Senkovej a Mgr. Aleny Paškovej absolvovali študenti 1.-4.ročníka viac ako 3 videokurzy z modulov:

• Ako sa brániť hoaxom a zlepšovať kritické myslenie
  • Bezpečnosť na internete

Úspešní absolventi v školskom roku 2022/2023

Do projektu sa v školskom roku 2022/23 zapojila trieda 1. A s modulom Ako sa brániť hoaxoma zlepšovať kritické myslenie a trieda 2.A s modulom Finančná gramotnosť a ekonómia. Pracovali pod vedením Mgr. Aleny Paškovej, Mgr. Lenky Cooper a Ing.Daniely Maťovčíkovej PhD. Vyučujúce absolvovali úvodné webináre s presnými inštrukciami ako pracovať s platformou.

Aspoň 3 videokurzy s témou Kritické myslenie absolvovalištudenti  prvého a druhého ročníka, tiež študenti predmetu Medzinárodné vzťahy.

Modul: AKO SA BRÁNIŤ HOAXOM A ZLEPŠOVAŤ KRITICKÉ MYSLENIE

6. Štátny rozpočet
7. Daňový systém
8. Inflácia

Ku každej téme sme mali k dispozícii edukačné videá, metodické listy a testy. Videá sme si pozreli na vyučovaní, alebo pomocou prehľadnej aplikáciezadávali študentom na domácu úlohu. Súčasťou každého videa bol krátky kvíz, kde si mohli žiaci aj učiteľ overiť úroveň získaných znalostí. Ku každej téme prebiehala na hodinách diskusia.

Máj 2023, Workshop na tému Kritické myslenie

V stredu 10. mája 2023 zavítala do 1.A triedy Nikol Karasová zo Zmudri. Pripravila pre nás 2 hodinový  workshop na tému Kritické myslenie a sociálne siete.

Ako prebiehal workshop? Začali sme digitálnou reflexiou, v ktorej sme sa zamysleli nad tým, koľko času denne trávime online a čo nám to prináša.

Hlavná aktivita spočívala v tom, že sme sa rozdelili do skupín, každá skupina dostala príspevok uverejnený na sociálnych sieťach, ktorý mal veľa sledovateľov. V určitom časovom limite sme mali zistiť kto je autor príspevku, či je odborne spôsobilý napr. odporúčať zázračnú kozmetiku alebo výživový doplnok pre športovcov. Najviac sme sa naučili, keď sme prezentovali svoje výsledky.  Pod vedením Nikol sme analyzovali, čo je obsahom príspevku, na akú skupinu čitateľov má pôsobiť, akú emóciu má vyvolať, prípadne aký je ekonomický profit autora. Záverečná otázka bola - zdieľali by ste príspevok po tejto kritickej analýze? Odpovede boli jednoznačné – nie!

Priebeh celého workshopu bol príjemný, zaujímavý a určite sme sa naučili zábavnou formou veľa nových vecí, ktoré sa nám do budúcnosti zídu. Bola to dobrá skúsenosť a určite by sme uvítali ďalšie workshopy

Ďalšie názory žiakov:

• Workshop bol parádny, kľudne si ho viem predstaviť aj na dlhšie, aby sme stihli viacej aktivít. Bolo vidieť, že to Nikol vie vysvetliť, a že ju to baví. Vznikla tak parádna atmosféra. (Juraj)

• Pre mňa to bolo celkom užitočné a niečo som sa aj naučila. Určite by malo byť takýchto viac. (Lucia)

• Mne sa Zmudri osobne veľmi páčilo, naozaj sa nám Nikol venovala a bavila ma aktivita a vyhľadávanie informácii, ktoré si pre nás pripravila. (Simonka)

Účasť v projekte odporúčame aj iným triedam.

Obrázok 1 - Máj 2023, webinár s Nikol so Zmudri, v 1.A

Čo nám priniesol projekt?

Pre študentov

• Nielen poučky a memorovanie, ale aj diskusia o realnych témach a príklady z praxe
  • Spojenie školy so životom, rozvoj vlastných skúseností
  • Spestrenie vyučovania, zábavné edukačné videá,  diskusie na aktuálne témy potrebné pre život
  • Absolventi modulu Kritické myslenie dostali tlačenú Príručku prežitia na divokom webe.
  • Študenti získali diplom po ukončení projektu

Pre učiteľov

• Bezplatné vzdelávacie webináre
  • Inovatívne vyučovacie metódy, metodické materiály, pravidelná podpora týmu Zmudri
  • Prehľadná aplikácia , ktorá umožňuje zadávanie úloh, prehľad o práci študentov a ich pokrokoch
  • Možnosť vidieť, ako jeden z členov Zmudri pracuje s našimi študentamu na workshope
  • Získanie certifikátu o ukončení projektu

Pre školu

• Certifikát o absolvovaní programu
  • Inšpiratívne prostredie na škole, inovatívni učitelia, študenti, ktorí sa neboja diskutovať a vyjadriť svoje postoje na aktuálne témy

Obrázok 2 - Absolventi projektu Zmudri v šk.roku 2022/23, triedy 1.A a 2.A , vyučujúce Mgr. Alena Pašková, Mgr. Lenka Cooper, Ing. Daniela Maťovčíková, PhD.

Obrázok 3 - Certifikát ktorý získala škola

Obrázok 4 - Certifikát pre študentov