Bankovníctvo

Predmet bankovníctvo patrí do skupiny voliteľných odborných vyučovacích predmetov. Využíva poznatky z ostatných odborných predmetov.

Výučba tohto predmetu je koncipovaná do 3. a 4. ročníka.

Problematika bankovníctva je spojená s každodenným životom človeka. Preto práve tí, ktorí sú na prahu dospelosti, by sa mali naučiť, ako budú spravovať svoje peniaze ešte predtým, ako ich začnú zarábať a míňať. Pretože práve úroveň finančnej gramotnosti je to, čo delí ľudí na chudobných a bohatých.

Na hodinách bankovníctva si študenti, využívajúc doterajšie vedomosti z podnikovej ekonomiky, budú postupne zvyšovať svoju finančnú gramotnosť, a to najmä v oblasti bankovníctva a menovej politiky.

Získané vedomosti študentom uľahčia riešiť praktické otázky narábania s peniazmi v reálnom živote. Naučia ich, ako sa správať na finančnom trhu, ako sa správne zorientovať v širokej škále ponúkaných bankových i nebankových produktov a čeliť nástrahám mnohých reklám. Významnou súčasťou metód vyučovania predmetu bankovníctvo je zabezpečenie názornosti a priblíženie sa k reálnej praxi.

Metódy, formy a prostriedky vyučovania bankovníctva majú stimulovať rozvoj poznávacích schopností žiakov, podporovať ich cieľavedomosť, samostatnosť a kreativitu. Vyučovací predmet tak vytvára predpoklad celoživotného vzdelávania a prispieva k profesionalizácii a adaptabilite každého jednotlivca. Výučba využíva tvorivý prístup študentov,ktorí si predmet vybrali na základe vlastného rozhodnutia.

Vedomosti získané v tomto predmete sú neoddeliteľným prvkom ekonomickej gramotnosti a uľahčujú orientáciu v zložitom ekonomickom dianí u nás i vo svete.