Účtovníctvo

Predmet účtovníctvo patrí k základným odborným ekonomickým predmetom na obchodnej akadémii. Spolu s podnikovou ekonomikou tvorí základ, na ktorý budú nadväzovať ostatné povinné i voliteľné odborné predmety ako napríklad úvod do makroekonómie, hospodárske výpočty a štatistika, ekonomické cvičenia, cvičná firma a ďalšie.

Výstupné všeobecné ciele predmetu

• pochopiť podstatu sústavy podvojného účtovníctva,

• zvládnuť metodiku a postupy účtovania,

• zvládnuť vedenie jednoduchého účtovníctva,

• dokázať analyzovať finančnú situáciu účtovnej jednotky na základe podkladov z účtovníctva,

Výstupné špecifické ciele predmetu

• zvládnuť základy podvojného účtovníctva a vedieť účtovať rozličné účtovné prípady v podnikateľských účtovných jednotkách,

• pochopiť podstatu, vzájomné vzťahy a súvislosti medzi jednotlivými zložkami účtovného informačného systému (finančné účtovníctvo, kalkulácie, rozpočtovníctvo, vnútroorganizačné účtovníctvo, plánovanie a manažérske účtovníctvo),

• zvládnuť problematiku účtovnej dokumentácie, účtovných záznamov a účtovných zápisov v účtovných knihách,

• na základe podkladov bežného účtovníctva a účtovnej závierky dokázať analyzovať finančnú situáciu podniku,

• pochopiť podstatu a odlišnosti účtovania v bankách, poisťovniach a v rozpočtových a príspevkových organizáciách,

Pri výučbe predmetu účtovníctvo je dôležité rešpektovať všetky didaktické zásady. Osobitnú pozornosť však treba venovať spájaniu teórie s praxou a uplatneniu priamej i nepriamej názornosti (práca s originálnymi účtovnými dokladmi a výkazmi, schémy účtovania a pod.).

Z vyučovacích metód sa odporúča okrem klasických metód uplatňovať aj aktivizujúce vyučovacie metódy, najmä však problémové a skupinové vyučovanie.

Podľa konkrétnych podmienok školy treba zabezpečiť, aby sa žiaci mali možnosť oboznámiť s vedením účtovníctva na personálnych počítačoch.

Samotný obsah učiva je potrebné priebežne aktualizovať v súlade s platnými právnymi predpismi (zákon o účtovníctve, daňové zákony, opatrenia Ministerstva financií SR ohľadom rámcových účtových osnov a postupov účtovania, účtovných závierok a ďalšie právne normy).