Stránky predmetovej komisie odborná prax

Predmet odborná prax sa vyučuje vo všetkých 4 ročníkoch štúdia, pričom vyučovanie prebieha v jednotlivých vyučovacích blokoch.

V prvom ročníku sú to bloky:

• Komunikačné cvičenia                     1
  • Ekonomika v praxi                           1

V druhom ročníku sú to bloky:

• Komunikačné cvičenia                     1
  • Ekonomika v praxi                           2

V treťom ročníku sú to bloky:

• Komunikačné cvičenia                     1
  • Ekonomika v praxi                           3
  • Informačná sústava podniku            6

Vo štvrtom ročníku sú to bloky:

• Administratívne činnosti                  2
  • Komunikačné cvičenia                     1
  • Ekonomika v praxi                           3
  • Informačná sústava podniku            6

BLOK: INFORMATIKA V PRAXI

Informatika v praxi  patrí medzi predmety s praktickým zameraním. Jeho úlohou je umožniť žiakom získať vedomosti a zručnosti, ktoré im zabezpečia aktívne používanie aplikácií na osobných počítačoch v rôznych oblastiach spoločenského a ekonomického života.

Poslaním vyučovania informatiky je viesť žiakov k pochopeniu základných pojmov, postupov a techník používaných pri práci s údajmi a toku informácií v počítačových systémoch. Buduje tak informatickú kultúru, t.j. vychováva k efektívnemu využívaniu prostriedkov informačnej civilizácie s rešpektovaním právnych a etických zásad používania informačných technológií a produktov. Toto poslanie je potrebné dosiahnuť spoločným pôsobením predmetu informatika a aplikovaním informačných technológií vo vyučovaní iných predmetov, medzi predmetových projektov, celoškolských programov a pod.

Žiaci pracujú v menších skupinách, každý žiak pracuje samostatne na svojom PC.

BLOK: KOMUNIKAČNÉ CVIČENIA

Komunikačné cvičenia  patria medzi predmety s praktickým zameraním. Ich úlohou je umožniť žiakom získať vedomosti a zručnosti, ktoré im zabezpečia poznať svoju osobnosť. Žiaci sa naučia správne komunikovať medzi rovesníkmi a s pedagógmi. Poslaním vyučovania komunikačných cvičení je viesť žiakov k pochopeniu základných pojmov, postupov a techník používaných pri pracovných pohovoroch a konkurzoch. Buduje tak ich osobnosť a pozitívny postoj k práci.

Žiaci pracujú v menších skupinách, každý žiak pracuje samostatne na svojom PC.

BLOK: ADMINISTRATÍVNE ČINNOSTI

Administratívne činnosti  patria medzi predmety praktického zamerania. Poskytuje žiakom vedomosti, ale najmä praktické zručnosti na racionálne vykonávanie administratívnych činností. Žiaci sa naučia  zdokonaľovať  v písaní na počítači desaťprstovou hmatovou metódou. Pri základnom výcviku sa uprednostňuje maximálna presnosť pred rýchlosťou písania. Hodnotenie ovplyvňuje rýchlosť i presnosť písania, pričom pri splnení limitu rýchlosti je určujúca dosiahnutá presnosť. V časti predmetu korešpondencia sa žiaci naučia vyhotovovať základné druhy písomností v normalizovanej úprave. Získavajú vedomosti o obsahovej náplni a štylizácii listov.

BLOK: EKONOMIKA V PRAXI

Ekonomika v praxi  patrí medzi predmety praktického zamerania. Hlavnou náplňou je vysvetliť žiakom ako funguje podnik, aké má postavenie v rámci NH, aká je jeho organizačná štruktúra, nevyhnutnosť dodržiavania všeobecne platných právnych predpisov ako aj dodržiavanie platných interných predpisov a postupov. Je dôležité vysvetliť žiakom  ekonomickú stránku činnosti podniku a to najmä cenovú politiku. Dôraz klásť na nácvik pracovných zručností. Na začiatku výučby je dôležité žiakov oboznámiť so základnými povinnosťami pracovníkov, s predpismi a zásadami BOZP a s pracovným režimom na pracovisku. Praktické cvičenia zamerať aj na spotrebiteľskú výchovu.

BLOK: INFORMAČNÁ SÚSTAVA PODNIKU

Informačná sústava podniku patrí medzi predmety praktického zamerania. Hlavnou náplňou predmetu je oboznámiť žiakov s jednotlivými oblasťami činnosti podniku - zásobovanie, investičná činnosť, výrobná činnosť, finančná činnosť, personálna a mzdová činnosť, odbytová činnosť - a to z pohľadu  vedenia účtovníctva za pomoci účtovného softvéru. Žiaci sa majú naučiť vyhodnotiť jednotlivé činnosti podniku pomocou vhodne zvolených štatistických ukazovateľov vypočítaných za pomoci tabuľkového procesoru Excel a tieto výsledky vhodne prezentovať prostredníctvom grafov. Obsah predmetu je koncipovaný tak, aby žiaci v 3. ročníku získali základné zručnosti pri vedení účtovnej evidencie v jednotlivých oblastiach činnosti podniku a tieto v 4. ročníku prehĺbili a rozšírili o náročnejšie a komplexnejšie zručnosti, doplnené vedením personálnej a mzdovej agendy vo zvolenom účtovnom softvéri a zostavením daňového priznania po skončení účtovného obdobia podniku.