Stránky predmetovej komisie medzinárodné vzťahy

O predmetoch

Medzinárodné vzťahy - MEV

Pre koho je seminár určený a odporúčaný?

Seminár je určený  pre študentov 3. a 4. ročníka, pre záujemcov o štúdium na vysokej škole humanitného i ekonomického smeru (medzinárodné vzťahy ,diplomacia, zahraničný obchod, európske štúdiá, právo, politológia...).  Získané teoretické i praktické zručnosti môžu absolventi využiť pri príprave na prácu v občianskych združeniach, inštitúciách nepolitického charakteru, v medzinárodných organizáciách.

Hlavné ciele seminára:

Cieľom predmetu medzinárodné vzťahy je rozšírenou formou podať prehľad európskych a svetových dejín 20.storočia, a to s ohľadom na aspekty politické, ekonomické, kultúrne a náboženské. Tieto znalosti by mali viesť k  hlbšiemu poznaniu historických súvislostí, ktoré viedli k vzniku súčasnej Európy, Slovenskej republiky, Európskej únie a jej integračných procesov.

Dvadsiate storočie ovplyvnili tri konflikty, ktoré sformovali systém medzinárodných vzťahov. Boli to 1.a 2. svetová vojna a studená vojna. Práve tieto témy sú rozhodujúce pre správne chápanie našej súčasnosti, vedú k vytvoreniu si vlastných názorov na súčasnú Európu a na aktuálne udalosti u nás i vo svete. Súčasťou seminára bude pravidelný  monitoring a hodnotenie domáceho i zahraničného politického  diania.