Stránky predmetovej komisie účtovníctvo v praxi

Predmet Účtovníctvo v praxi sa vyučuje vo 4. ročníku a zaraďuje sa medzi odborné predmety praktického zamerania. Hlavným obsahom predmetu je vedenie personálnej a mzdovej agendy v  programe Olymp a vedenie jednoduchého účtovníctva v účtovnom  programe Alfa plus. Predmet Účtovníctvo v praxi nadväzuje na predmet Ekonomická informatika vyučovaný v 3. ročníku. Žiaci v predmete využívajú vedomosti a zručnosti pri práci s výpočtovou technikou získané v predmete Aplikovaná informatika a Ekonomická informatika a vedomosti z personalistiky získané v predmete Podniková ekonomika a zručnosti pri mzdových výpočtoch získané v predmetoch Podniková ekonomika a Účtovníctvo. Vedenie personálnej a mzdovej agendy v účtovnom programe žiaci využívajú vo voliteľných predmetoch Cvičná firma a Aplikovaná ekonómia.

Výučba prebieha v počítačovej učebni, kde každý žiak má pridelený vlastný počítač. Pri výučbe predmetu sa využívajú účtovné programy Alfa plus, Olymp a Omega, ktorých tvorcom je firma Kros, a. s.

Obsahom učiva je:

• vedenie personálnej agendy v programe Olymp
  • výpočet miezd v programe Olymp
  • zostavovanie mesačných výkazov do zdravotnej a Sociálnej poisťovne.
  • ručné vedenie jednoduchého účtovníctva v peňažnom denníku, knihe pohľadávok a záväzkov
  • vedenie jednoduchého účtovníctva v účtovnom programe Alfa plus pre platiteľa DPH
  • vykonanie účtovnej uzávierky a závierky v jednoduchom účtovníctve
  • riešenie súvislého príkladu z jednoduchého účtovníctva v účtovnom programe Alfa plus.