Stránky predmetovej komisie ekológia

O predmetoch

Vyučovací predmet  ekológia  poskytuje žiakom základný systém poznatkov o živej prírode. Dôraz kladie na rozvoj poznávania zákonov, ktorými sa riadi živá príroda. Pochopenie zákonov prírody je dôležité pre formovanie citlivého vzťahu k prírode. Žiaci sa naučia chápať prírodu ako zdroj trvalo-udržateľného života na Zemi a vedieť aplikovať  získané vedomosti a zručnosti v reálnom živote.

Na hodinách sa vytvárajú podmienky pre formovanie a rozvíjanie tvorivého myslenia a konania žiakov. Tvorivé myslenie umožňuje žiakom správne aplikovať poznatky pri riešení  problémových úloh teoretického aj praktického charakteru. Predmet sa zameriava na výchovu ekologického povedomia. V jednotlivých tematických okruhoch sa rešpektuje primeranosť učiva, vyspelosť triedy a využívajú sa najnovšie poznatky vedy.

Pre tento vyučovací  predmet školský vzdelávací program vyčlenil v prvom a v druhom  ročníku po 1 hodine týždenne. Do prvého ročníka je zaradené učivo o organizmoch ako systémoch, ktoré žijú v dynamickej rovnováhe so svojím prostredím, o javoch a procesoch, ktoré v živej prírode prebiehajú. Druhý ročník je zameraný na globálne problémy Zeme a na ochranu a tvorbu životného prostredia.