Stránky predmetovej komisie francúzsky jazyk

Patrí k všeobecno-vzdelávacím predmetom teoretického zamerania.

Základnou charakteristikou vzdelávacej oblasti vo francúzskom jazyku je sprostredkovať žiakom jazykové a všeobecné kompetencie tak, aby rozvíjali komunikatívnu kompetenciu ako prostriedok na dorozumievanie a myslenie, na podávanie a výmenu informácií.

Prispieva k formovaniu osobnosti žiaka, rozvíja ich schopnosti učiť sa po celý život, učí ich byť vnímavými ku kultúre, disponovať schopnosťami, používať rôzne spôsoby dorozumievania sa s inými kultúrami.

Jazykové vzdelávanie vychováva žiakov ku kultivovanému jazykovému prejavu a podieľa sa na rozvoji ich duševného rozvoja a na príprave na ich aktívny život v multikultúrnej spoločnosti, vedie žiakov k osvojeniu si praktických rečových zručností cudzieho jazyka, ako nástroja dorozumievania v rôznych situáciách každodenného osobného a pracovného života. Pripravuje ich k účasti v priamej a nepriamej komunikácii vrátane prístupu k informačným zdrojom a rozširuje ich poznatky o svete.

Vzdelávanie v cudzom jazyku je založené na kognitívno-komunikatívnom spôsobe výučby vrátane didaktických interkultúrnych aspektov.

Na podporu výučby francúzskeho jazyka je vhodné používať multimediálne výučbové programy a internet, integrovať francúzsky jazyk podľa podmienok a možností do výučby ostatných predmetov, rozvíjať kontakty medzi školami v zahraničí.

Škola má od roku 1991 partnerskú školu vo Francúzsku v meste St. Etienne. Žiaci učiaci sa francúzsky jazyk majú možnosť vycestovať s vyučujúcimi na výmenný recipročný pobyt do našej družobnej školy Lycée Jean-Monnet v St. Etienne.

Obsahom výučby francúzskeho jazyka ako cudzieho jazyka je systematické formovanie, rozvíjanie a sústavné prehlbovanie zručností, vedomostí a návykov zameraných na tieto oblasti:

• Rečové zručnosti
  • Jazykové funkcie – kontaktné, regulačné, hodnotiace, informatívne
  • Tematické okruhy
  • Jazykové prostriedky

Kľúčové prvky učiva:

Zoznámenie sa s náplňou obsahových štandardov

• Počúvanie s porozumením
  • Čítanie s porozumením