Stránky predmetovej komisie nemecký jazyk

Nemecký jazyk patrí medzi všeobecno-vzdelávacie predmety teoretického zamerania.

Učivo poskytuje žiakom vedomosti a zručnosti umožňujúce komunikáciu v nemeckom jazyku. Ide o komunikáciu v odbornej terminológii a o komunikáciu v bežnom živote, o porozumenie situácií, poznanie reálií, zvykov, tradícií, hudby, literatúry, umenia. Z týchto tém vyplýva aj prepojenie na iné predmety, teda medzipredmetové vzťahy – SJL, DEJ, HOG, OBN, ETI, POE, CER,...     Výučba sa realizuje v skupinách. Pre cudzí jazyk je nižší počet žiakov nevyhnutnosť vzhľadom na rozvoj rečových zručností. Práca v skupinách rozvíja aj sociálne väzby a schopnosti spolupráce. Dobré zvládnutie jazykového učiva a komunikačných spôsobilostí považujeme za východisko schopnosti absolventov uplatniť sa na trhu práce doma aj v zahraničí v rámci Európy.

V predmete ide o komunikáciu v odbornej terminológii, o zvládnutie základných útvarov z obchodnej korešpondencie (dopyt, ponuka, objednávka, potvrdenie objednávky, reklamácia, pozvánka, žiadosť o zamestnanie, životopis). Ďalej ide o rozvíjanie komunikatívnych a sociálno-interakčných spôsobilostí, o porozumenie, vyjadrenie vlastného postoja, o poznanie reálií,  o poznanie zvykov, tradícií a kultúry v nemecky hovoriacich krajinách.

Časová dotácia sú 3 hodiny týždenne v 1. a 2. ročníku, 2 hodiny týždenne v 3. a 4. ročníku. Žiaci pracujú v skupinách.