Stránky predmetovej komisie právna náuka

O predmetoch

Predmet právna náuka je zaradený v sústave odborných predmetov. Vychádza zo skutočnosti, že znalosť práva je pre absolventov obchodnej akadémie nevyhnutná a potrebná pre výkon ich budúceho povolania. Obsah výučby vychádza zo vzdelávacej oblasti „Teoretické vzdelávanie“,.zo ŠVP 63, 64 Ekonomika a organizácia, obchod a služby, ISCED 3A.

Pri výbere učiva sme vychádzali z profilu absolventa a prihliadali na jeho aplikáciu v ďalších odborných predmetoch. Žiaci nadobudnú vedomosti z teórie práva, systém práva v SR, naučia sa aktívne používať pojmy z tejto oblasti a ovládať ich súvislosti, orientovať sa v právnych normách a predpisoch, v platnom právnom poriadku, nadobudnú zručnosti pri práci so Zbierkou zákonov, nadobudnú vedomosti zo základných odvetví práva (ústavné, občianske, rodinné, obchodné, pracovné, trestné).

Právna náuka je medzipredmetovo previazaná s ostatnými odbornými predmetmi, najmä podnikovou ekonomikou, úvodom do makroekonómie a tovaroznalectvom, odbornými voliteľnými predmetmi podnikanie v JA firme, v cvičnej firme, v cestovnom ruchu, manažment osobných financií a všeobecnovzdelávacími predmetmi občianska náuka a etika.

Cieľové zameranie

Výstupné všeobecné ciele predmetu:

• vážiť si zákon a chápať nevyhnutnosť dodržiavania právnych noriem pre efektívne fungovanie celej spoločnosti v demokratickom a právnom štáte,
  • rozvíjať sociálne cítenie žiakov,
  • upevňovať morálne a charakterové vlastnosti ako zodpovednosť, dôslednosť, presnosť, disciplinovanosť, vlastenectvo a úctu k právu,
  • uprednostňovať riešenie problémov vzájomnou dohodou, pri dodržiavaní právnych predpisov a v prípade potreby domáhať sa práva legálnymi prostriedkami,
  • formovať mravné vedomie a rozvíjať tvorivé myslenie.

Výstupné špecifické ciele:

• osvojiť si odbornú právnu terminológiu a vedieť používať adekvátne právne pojmy,
  • vedieť hľadať potrebné právne normy a správne ich aplikovať v praxi,
  • získať potrebné zručnosti v orientácii v Zbierke zákonov,
  • poznať základné kódexy právnych odvetví, najmä Ústavu SR, Občiansky zákonník, Obchodný zákonník a Zákonník práce,
  • získať poznatky o právach a povinnostiach občana, o právach a povinnostiach právnických a fyzických osôb, ktoré sú potrebné pre výkon svojho budúceho povolania.