Stránky predmetovej komisie hospodárske výpočty a štatistika

Predmet hospodárske výpočty a štatistika sa zaraďuje medzi odborné predmety praktického zamerania. V predmete sa využívajú medzipredmetové vzťahy s matematikou, aplikovanou informatikou, podnikovou ekonomikou a účtovníctvom. Získané vedomosti a zručnosti žiaci využívajú v integrovanom odbornom predmete ekonomické cvičenia vo 4. ročníku.

Výučba prebieha v počítačovej učebni, kde každý žiak má pridelený vlastný počítač. Pri výučbe predmetu sa využíva tabuľkový procesor Excel.

Obsah učiva:

• základy štatistiky – jednoduchý, vážený aritmetický, chronologický priemer, stredné hodnoty polohy – modus a medián, pomerné hodnoty,
  • štatistické tabuľky a grafy,
  • jednoduché a zložené úrokovanie, výpočet budúcej hodnoty, úrokovej miery, istiny,
  • indexy – individuálne – index premenlivého zloženia, index stáleho zloženia, index štruktúry, súhrnné indexy
  • časové rady,
  • štatistika zásob,
  • štatistika dlhodobého majetku,
  • štatistika pracovných síl, pracovného času a miezd,
  • finančná analýza,
  • matematicko-štatistické metódy, stanovenie regresnej priamky,