Navigácia

Stránky predmetovej komisie tovaroznalectvo

O predmete

Charakteristika predmetu

 

Obsah výučby vychádza zo vzdelávacej oblasti „Teoretické vzdelávanie“ ŠVP 63 Ekonomika a organizácia, obchod a služby a základného okruhu „Technické a technologické vzdelávanie“. Pri tvorbe predmetu sa vychádza  z obsahového štandardu „Tovaroznalectvo“.

Predmet  tovaroznalectvo je zaradený  do 1. ročníka štúdia obchodnej akadémie v dvojhodinovej týždennej dotácii.

Tovaroznalectvo má medzipredmetový charakter, dopĺňa odborné vedomosti a zručnosti študenta, získané vo všeobecnovzdelávacích  a odborných zložkách vzdelávania na obchodnej akadémii. V predmete sa prelínajú vedomosti z chémie, fyziky, potravinárstva, práva a občianskej náuky, podnikovej ekonomiky.

Jedným zo základných cieľov vymedzených touto vzdelávacou oblasťou je príprava takého absolventa, ktorý má nielen určitý odborný profil, ale ktorý sa vďaka nemu dokáže tiež úspešne presadiť na trhu práce i v živote.

 

Technické a technologické vzdelávanie

 

Charakteristika vzdelávacej oblasti

Cieľom vzdelávacej oblasti technické a technologické vzdelávanie je poskytnúť žiakom teoretickú prípravu na výkon kvalitných odborných, hygienicky nezávadných a bezpečných služieb vo svojom odbore. Zoznamuje ho s používaním správnych technologických postupov, nových pracovných techník, materiálov, surovín a zariadení.

Tematické okruhy sú zamerané tak, aby žiaci osvojené vedomosti vedeli aplikovať v praxi. Žiaci nadobúdajú poznatky o získavaní, vlastnostiach, skladovaní, využití materiálov a surovín. Naučia sa tieto suroviny a materiály využívať pre prípravu finálnych produktov a služieb s využitím príslušných techník a technológií. Vychováva žiaka k dodržiavaniu zásad správnej výrobnej praxe, pravidiel a predpisov o hygiene a sanitácii, o ochrane zdravia pri práci, k zodpovednému prístupu k zákazníkovi a k poskytovaniu bezpečného a zdravotne bezchybného tovaru a služieb.

 

 Absolvent bude  vedieť používať základné odborné technické a technologické pojmy, poznať zásady hospodárenia a správneho používania a aj hodnotiť kvalitu surovín a materiálov, orientovať v zásadách správnej výrobnej praxe (HACCP), poznať zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Učivo sa zameriava na oboznámenie žiakov s platnými legislatívnymi normami.

 

Pri vzdelávaní sa používajú výchovné a vzdelávacie stratégie ako  komunikatívne a sociálne interakčné spôsobilosti a  interpersonálne a intrapersonálne spôsobilosti.

 

 

Pri vyučovaní sa budú využívať nasledovné metódy a formy vyučovania

- výukové metódy :

1. klasické: výklad, riadený rozhovor, vysvetľovanie, práca s textom, prezentácia,

2. aktivizujúce: diskusia, riešenie problémov, heuristika

 

- spôsoby hodnotenia: písomné, ústne, frontálne opakovanie, prezentácie

 

Ako učebné zdroje sa používajú: odborná literatúra a legislatívne normy platné v SR, tabuľa, audio a videozáznamy, texty, internet, knižnica.

Kontakt

  • Obchodná akadémia Milana Hodžu, M. Rázusa 1, Trenčín
    M. Rázusa 1
    911 29 Trenčín
  • +42132/7481811 - vrátnica, spojovateľ
    +42132/7481812, 0901 918 397 - sekretariát riaditeľa školy

Fotogaléria