Stránky predmetovej komisie občianska náuka

O predmetoch

Občianska náuka sa vyučuje na obchodnej akadémii v 2. a 3. ročníku raz do týždňa.

Do prvého ročníka sú zaradené tematické celky z politológie. Cieľom predmetu je, aby študenti získali základnú orientáciu o fungovaní politického systému, politických inštitúcií a vzťahov v demokratickom štáte. Žiaci sa oboznámia s podstatou demokracie, so základnými informáciami o Ústave SR, o voľbách, politických stranách, o rôznych druhoch zastupiteľských zborov.

V druhom ročníku sa žiaci oboznámia so základnými pojmami zo všeobecnej a sociálnej psychológie. Cieľom je oboznámiť žiakov so vznikom, vývojom a funkciou morálky v spoločnosti, základnými ľudskými hodnotami a ich vzťahov k spoločenským normám.

V rámci estetiky posilňujeme u žiakov estetické vnímanie a cítenie, oboznamujeme ich so základnými formami a druhmi umenia prostredníctvom návštev výstav výtvarného umenia.

Žiaci sa oboznamujú so všeobecnými zásadami kultivovaného spoločenského správania (etiketou).

Sociálna psychológia má naučiť žiakov, ako sa zaradiť do prac. procesu. Zoznámiť ich so vzťahmi nadriadenosti a podriadenosti v škole, na pracovisku. Poukázať na špecifické postavenie rodiny. Dbať na psychohygienu jedinca.

V rámci diskusie k danej téme vedie k vyjadreniu vlastného názoru, postoja. Snaží sa u žiakov vytvoriť pozitívny vzťah k umeniu, kultúrnym hodnotám, k prírode.

Cieľom štúdia základov filozofie v 3. ročníku je osvojenie základných vedomostí o povahe filozofického poznania a jeho miesto v dejinách vedy, v dejinách filozofie a vplyve jednotlivých filozofov na myslenie a konanie človeka. Žiaci sa konkrétne oboznamujú s dejinami antickej filozofie.