Stránky predmetovej komisie telesná výchova

Telesná a športová výchova je povinný všeobecno-vzdelávací predmet so špecifickým zameraním na cieľavedomé telesné, funkčné a pohybové zdokonalenie žiakov, čím pomáha upevňovať zdravie, zvyšovať telesnú zdatnosť a pohybovú výkonnosť.

Poskytuje základné informácie o biologických, telesných, pohybových, psychologických a sociálnych základoch zdravého životného štýlu. Žiaci získajú kompetencie, ktoré súvisia s poznaním a starostlivosťou o vlastné telo, pohybový rozvoj, zdatnosť a zdravie, ktoré určujú kvalitu budúceho života v dospelosti. Osvoja si postupy ochrany a upevnenia zdravia, princípy prevencie civilizačných ochorení, metódy rozvoja pohybových schopností a pohybovej výkonnosti, v prípade žiakov so zdravotným oslabením alebo zdravotným postihnutím princípy úpravy zdravotných porúch. Plní významnú kompenzačnú a motivačnú funkciu. Utvára kladný vzťah k pohybovej aktivite, k telesnej výchove a k športu. Výrazne prispieva k psychickému, sociálnemu a morálnemu vývinu žiakov. Pomáha hľadať a rozvíjať pohybovo nadaných žiakov.

Obsahom telesnej a športovej výchovy je systém pohybových aktivít, poznatkov, pravidiel, záujmov a ďalších hodnôt,  aplikovaných v tradičných aj netradičných druhoch športu a cvičení.  Rozlišujeme osobitosti chlapcov a dievčat a preto sa trieda na telesnej výchove delí na skupiny, zvlášť chlapci a zvlášť dievčatá, pričom chlapci sú na hodine telesnej výchovy spojený z dvoch tried do jednej skupiny. Výučba sa realizuje v priestoroch školskej telocvične, posilňovne, zrkadlovej miestnosti, vestibule pre stolný tenis a za priaznivých podmienok aj na školskom dvore – Areál Zdravia, alebo mimo priestorov školy – v teréne. Počas cvičení na ochranu života a zdravia pre 1.a 2.  ročník, na kurze na ochranu človeka a prírody pre 3. ročník a na lyžiarskom  výchovno-výcvikovom kurze pre 1. ročník dochádza k spájaniu niekoľkých tried.

Predmet telesná a športová výchova na našej škole učia títo pedagógovia:

Mgr. Ján SAMÁK,  Mgr. Martin KOVÁČ a PaedDr. Anton KRIVDA