Stránky predmetovej komisie matematika

O predmetoch

Matematika patrí k všeobecnovzdelávacím predmetom s praktickým zameraním. Predmet sa vyučuje v 1. až 4. ročníku v celých triedach, časť hodín je delená na menšie skupiny. Časová dotácia predmetu v jednotlivých ročníkoch je 3 hodiny v 1. ročníku, 3 hodiny v 2. ročníku, 2 hodiny v 3. ročníku a 1 hodina v 4. ročníku.

Z hľadiska kľúčových zručností a schopností je kladený dôraz na

• schopnosť analyzovať a v nadväznosti k tomu riešiť problém,
  • vhodné a správne numerické spracovanie úlohy,
  • posilnenie pozitívnych čŕt osobnosti – pracovitosť, presnosť, dôslednosť, sebakontrola, zodpovednosť, vytrvalosť, schopnosť prekonávať prekážky,
  • chápanie súvislostí a vzájomných vzťahov medzi jednotlivými tematickými celkami a chápanie ich nadväznosti na ďalšie vedné odbory,
  • rozvoj predstavivosti,
  • schopnosť pracovať v skupine, v tíme, vedieť presadiť vlastný názor, ale aj prijať myšlienky ostatných.

Hĺbka preberaného učiva je variabilná. Ovplyvňujú ju hlavne vstupné vedomosti, zručnosti a schopnosti žiaka a ich intelektuálna úroveň.

Počet vyučovacích hodín jednotlivých tematických celkov sú orientačné. Vyučujúci by mal podľa svojho uváženia urobiť úpravy obsahu aj rozsahu učiva s prihliadnutím, k úrovni konkrétnej triedy. Zmeny, musia byť prevedené tak, aby nenarušili logickú nadväznosť učiva.

Hodnotenie žiakov bude založené na kritériách hodnotenia v každom vzdelávacom výstupe. Klasifikácia bude vychádzať z pravidiel hodnotenia školského vzdelávacieho programu.

Výučba bude prebiehať v bežnej triede a v odborných učebniach informatiky.

Prehľad obsahových štandardov

1.ročník :

1. Čísla, premenné, výrazy

2. Rovnice, nerovnice a ich sústavy – lineárne, kvadratické, lineárne lomené, absolútne hodnoty, parametrické

3. Funkcie - lineárne, kvadratické, lineárne lomené, absolútne hodnoty

4. Geometria  - planimetria