Stránky predmetovej komisie ekonomika v anglickom jazyku

Časový rozvrh výučby od školského roku 2016/2017 :

1 hodina týždenne 1. až 4. ročník, spolu 125 hodín

Predmet ekonomika v anglickom jazyku patrí k odborným predmetom s teoretickým zameraním, ktoré sa vyučujú na našej škole. Výučba je koncipovaná do l. – 4. ročníka pre polovičnú skupinu triedy. Jej špecifikom je, že prebieha v anglickom jazyku.

Obsahový štandard je zameraný na  zvládnutie základných ekonomických pojmov a kategórií, na pochopenie vzťahov medzi nimi, v ekonomike podniku, vo vnútornom a zahraničnom obchode, platobnom styku, daňovej sústave, bankovníctve, na finančnom  trhu, v marketingu a manažmente, v oblasti podnikania. Umožní pochopiť základy fungovania ekonomiky, ktorá je spojená s každodenným  životom ľudí.

Oboznamuje nielen s teoretickými princípmi, ale poskytuje aj odpoveď na riešenie praktických problémov v reálnom živote. Úzko súvisí najmä s predmetom podniková ekonómia, makroekonómia,  je prepojený aj s inými odbornými a spoločensko-vednými  predmetmi (účtovníctvo, hospodárske výpočty, administratíva a korešpondencia, právna náuka, aplikovaná informatika, spoločenská komunikácia, občianska náuka, hospodárska geografia, dejepis, etika), ale aj voliteľnými predmetmi (aplikovaná ekonómia, manažment, bankovníctvo, cestovný ruch, medzinárodný marketing, cvičná firma),  ktoré vytvárajú základ ekonomického vzdelania žiakov. Súčasťou metód vyučovania ekonomiky v anglickom jazyku je zabezpečenie názornosti a priblíženia sa k praxi.

Teoretické  vyučovanie a praktická príprava  sa uskutočňuje podľa platných právnych predpisov a schválených ŠkVP,  ale vzhľadom na sústavné zmeny v ekonomickom živote sa neustále aktualizuje.

Obsah učiva je rozdelený do ročníkov nasledovne:

1. ročník: cieľom je učivo o základných hospodárskych pojmoch, trhu a trhovom mechanizme, národnom hospodárstve, podniku a podnikateľskej činnosti, o platobnom styku pochopiť, precvičiť formou hry  v rôznych situáciách, na príkladoch z hospodárskej praxe. Formou východiskových situácií, problémových úloh, diskusných úloh,  prácou s internetom a s tlačou v anglickom jazyku, dosiahnuť trvalé a kvalitné vedomosti.  Kontrolnými otázkami, úlohami a testami pravidelne overovať  nadobudnuté vedomosti.

2. ročník:  predmetom  je  pochopiť činnosť výrobných podnikov, vnútorný obchod,

zahraničný obchod, daňová sústava.

3. ročník:  je zameraný na zvládnutie majetku podniku, personálnej činnosti, manažmentu a

odbytovej činnosti.

4. ročník:  cieľom učiva je banková sústava, cenné papiere, finančný trh a Európska Únia.